26. 11. 2017

Adventní kalendáře

Všichni si vzpomínáme na dětství, kdy jsme od prvního prosince nedočkavě otevírali políčka se sladkou čokoládou a těšili se na Vánoce. I když v mém případě to vypadalo spíš tak, že jednou jsem jedla čokoládu dopředu a následně jsem na kalendář klidně na týden zapomněla.

Přesto, že jsou adventní kalendáře primárně pro děti, jsem si jistá, že nejsem jediná, kdo si je kupuje stále. Ale v dnešní době už nejsou jen čokoládové adventní kalendáře. V obchodech můžete najít kalendáře s nejrůznějším obsahem, ale pravdou je, že v zahraničí jsou mnohem rozšířenější než u nás.

Jelikož mě zajímá, jaké všechny kalendáře existují, rozhodla jsem si udělat „menší“ průzkum. A když už jsem hledala nejrůznější druhy pro sebe, rovnou jsem se rozhodla, že získané „znalosti“ využiji k vytvoření takového přehledu, jaké všechny druhy existují.


Pokud bude zájem, mohla bych pak udělat sérii dalších článků, kde bych důkladně prozkoumala různé značky a ceny u daného druhu kalendářů, ale to se ještě uvidí. Zatím vám tedy přináším tento přehled a kdo ví? Možná se vám nějaký kalendář zalíbí a zpříjemníte si tak čekání na Vánoce.

Adventní kalendáře s dobrotami
Tyhle kalendáře zná určitě každý, především ty čokoládové. V podstatě každá značka čokolády o které jste slyšeli i neslyšeli vyrábí adventní kalendáře s nejrůznějším designem. Jsou třeba i adventní kalendáře od tyčinek Mars, Snickers a dalších. Pro milovníky gumových bonbónů jsou pak kalendáře od JoJo. Sladkých kalendářů je skutečně mnoho.


V obchodě, nebo spíše na internetu můžete sehnat i musli kalendáře od Mixit, ale zrovna levná záležitost to není. Také jsem našla salámový adventní kalendář, což mě docela překvapilo, ale pro pány je to asi to nejlepší. 
Adventní kalendáře s alkoholem
A když už jsem vám představila adventní kalendáře s jídlem, chtělo by to něco, čím to můžete zabít.  i když se přiznám, že než jsem začala pracovat na tomto článku, netušila jsem, že existují.

Pro milovníky piva je speciálně pivní adventní kalendář, který stojí kolem čtyř stovek. A lahve nebo plechovky jsou ve velkých krabicích, které jsou dost podobné normální bedně piv.Další kalendáře se pak už podobají těm klasickým čokoládovým. Mají 24 okének a v každém je minilahvička alkoholu. Co jsem tak koukala, jedná se většinou o jeden druh. Našla jsem například kalendář s likérem nebo s whisky. Ale tohle je mnohem více rozšířené v cizině, ale i tak je tu docela pěkný výběr. Stojí tak kolem sedmi set.
Adventní kalendáře pro milovníky čajů a kávy
A přejdeme k nealkoholickým nápojům. Na tyto kalendáře jsem narazila zcela náhodou, když jsem koukala, jestli není nějaký speciální pro knihomoly. 

Opět jsem našla různé druhy. Buď čaje naskládané na sebe nebo v kolonkách vedle sebe s nějakým obrázkem a vždycky a všechno kolem tří stovek, což se podle mě ani moc nevyplatí. Ale když jsem zabrousila do cizích zemích, našla jsem i adventní kalendáře se sypaným čajem, který vypadá opravdu luxusně. Akorát v přepočtu stojí nějakých sedm set, takže to jako obvykle není zrovna levná záležitost. Ale celkově bych řekla, že jich zrovna moc není.Ani pro milovníky kávy není zrovna moc kalendářů. V Česku jsem našla akorát jeden s rozpustnou kávou, který momentálně ani není nikde dostupný. Na zahraničních stránkách už je nabídka mnohem větší a k dostání jsou i adventní kalendáře s zrnovou kávou, ale ty stojí v přepočtu asi 1 500. Ale s rozpustnou kávou jsou k nalezení opravdu hezké kousky kolem 400 korun. Dokonce jsem narazila i na kombinace kávovo-čokoládový a kávovo-čajový kalendář.


Advendní kalendáře pro čtyřnohé miláčky
I naši zvířecí přátelé si přijdou na své. Přesto, že v kamenných obchodech jsem adventní kalendář snad ještě neviděla (asi bych měla skočit do zverimexu), internet jich je plný.

Máme tu velký výběr jak pro kočky tak pro pejsky. Některé kalendáře jsou čistě čokoládové, jiné jsou s nejrůznějšíma dobrůtkami. Překvapivě to není zas až tak drahá záležitost. Ty nejlevnější seženete kolem dvou stovek, i když jsou samozřejmě i dražší. Výběr je opravdu široký, i když v zahraničí jich je opět víc.Zkoušela jsem hledat i nějaké adventní kalendáře s kočičími a psími hračkami, ale žádný se mi najít nepodařilo. Možná jsem ho jen přehlédla, ale pokud skutečně žádný není, tak je to opravdu škoda.

Trochu mě zklamal sortiment pro naše menší přátele, hlodavce. Tam jsem našla bohužel jen jeden jediný kalendář za padesát korun. Ani v zahraničí se nic nenabízí. Ale aspoň něco.


Adventní kalendáře pro krásu a odpočinek
Hodně velkým hitem jsou kosmetické adventní kalendáře. Já jsem si tedy v Česku žádného nevšimla, ale údajně by se měli kolem Vánoc vyskytnout kalendáře např. od Baley v DM, tak jsem na to zvědavá.


Naopak v zahraničí je jich hromada, co hromada, tam je celé pohoří kosmetických kalendářů. Od všech možných značek, v různých designech, které vypadají opravdu dokonale. Některé jsou zaměřeny třeba jen na laky nebo na rtěnky, jiné jsou takové obecné. Je jich skutečně hodně, skoro bych řekla, že můžou svým počtem konkurovat čokoládovým. Ale cena je teda hrozná. Samozřejmě, že jsou levnější kousky, ale ty nejkrásnější jsou v řádu tisíců.


Adventní kalendáře se svíčkama
Kdo by v dnešní době neznal Yankee Candle? Jsou to bezesporu ty nejoblíbenější a nejdražší svíčky. Ani tahle značka se nemohla obejít bez adventního kalendáře, který nevypadá vůbec špatně, ale jsou to Yankee Candel, takže  za něj dá člověk minimálně tisícovku. Dívala jsem se, jestli není svíčkový kalendář i od jiné značky, ale nic jsem nenašla. Yankee Candle prostě vládne světu.


DIY 
Asi každý si zvládne udělat adventní kalendář na míru podle člověka, kterému ho chce darovat. A vlastně k tomu ani nic moc nepotřebuje. Ale obchody nabízí různé pytlíčky a krabičky právě pro tento účel určené a nebudu lhát, vypadají dobře. Cena se pohybuje kole 500 korun, ale na druhou stranu se dají používat pořád dokola.


Předpokládám, že jsem nezachytila všechny druhy kalendářů. Určitě se najde i nějaké novinka, kterou jsem přehlídla a pokud o ní víte, budu ráda, když mi o ní dáte vědět. Ale myslím, že jsem zachytila ty, co v současné době nejvíc letí.

Docela mě zklamalo, že ještě nikdo nevymyslel knihomolský adventní kalendář, ale nepochybuji, že to bude brzy napraveno. No možná ,že ne brzy, ale tak do pěti let? Jsem si jistá, že knihomolové budou brzy vládnout světu.

Osobně nevím, jestli si budu nějaký adventní kalendář kupovat. Nebo možná budu, ale jelikož nejsem dítě a jde mi spíš o ten obsah, než o to, abych si každý den otevřela jedno políčko, tak si počkám na povánoční slevy. Ale ještě uvidím, možná při nakupování dárku na nějaký narazím a neodolám. A co vy?4 komentáře:

 1. Super článek! Já mám každoročně od babičky klasický s malými čokoládičkami. :D
  Nejvíce mě zaujal kalendář s alkoholem, to mě vůbec nenapadlo a jako dárek pro jednoho kamaráda je to ideální. :D

  OdpovědětVymazat
 2. Krásne koľko rôznych druhov adventných kalendárov je, ako dieťa som mávala také tie klasické s malými čokoládkami a bolo to super :D

  OdpovědětVymazat
 3. Já už jsem od kalendářů upustila, ale ten s čajem jsem už v nějakém obchodě viděla a docela mě láká, jen ta cena ne :(
  a jako malá jsem ty s čokoládkama milovala

  OdpovědětVymazat

Děkuji za krásný komentář :)