14. 12. 2017

Nekonečná válka mezi Ježíškem a Santou
Každý rok se během prosince objeví na všech sociálních sítích válka mezi Ježíškem a Santou. Upřímně si myslím, že už je to zatraceně otřepané a otravné. Navíc to vůbec nechápu. Proto jsem se rozhodla k tomuto tématu vyjádřit. Jednou a naposledy. Takže Ježíšek nebo Santa?


Abychom si to ujasnili. Ježíšek je součástí české tradice. Jedná se o nemluvně Ježíše Krista, které se mělo údajně narodit z neposkvrněného početí panny Marie, kolem Vánoc. Údajně je ten nejlepší výraz, protože když to dopodrobna rozeberu, tak neposkvrněné početí je blbost, existence boha se nedá přikázat a když se Ježíšek narodil na obloze letěla kometa, která mohla být k vidění pouze na jaře. Ale to nemá s dárky nic společného, je to jen takový menší náhled do historie.

Ježíšek jezdí na saních a rozdává dárky. Ale docela by mě zajímalo, jak jsou jeho saně řízeni? A jak vlastně můžou jezdit, když tu věčně není sníh? A je to nemluvně, jak může řídit saně? A kde bere všechny ty dárky? A pak je tu Santa Claus. Většina lidí má vůči Santovi averzi právě proto, že se jedná o americkou postavu. No... i tady bych se ráda trochu vrátila do historie. Santu vytvořila Coca Cola. A když se to tak vezme, je Santův příběh mnohem promyšlenější. Jeho létající sáně řídí soby (když zrovna nejezdí s Coca Cola dodávkou) a s výrobou hraček mu pomáhají elfové.

Ale teď si položme tu nejdůležitější otázku. Jak Coca Cola přišla na Santa Clause? Jednoduše, zkomolila jméno Svatého Mikuláše, který byl biskupem a po své smrti se stal svatým. Už tohle zní jako mnohem reálnější základ, než narození Ježíška.

Jde mi však o to, že Svatý Mikuláš a Santa Claus jsou v podstatě jedna a ta samá postava. A kdo chodí v Česku spolu s andělem a čertem? Pokud vím, je to právě Mikuláš, který rozdává dětem dárky. A pokud se v Česku toleruje Mikuláš, jak je možné, že se netoleruje Santa? Pojďme se však vrátit k té nenávisti, kvůli národnosti. Ježíšek se nenarodil v Česku, Mikuláš nežil v Česku a Santa taky ne. Takže pokud by chtěl někdo bazírovat na národnosti, musel by odsoudit všechny tyhle bytosti.

Vraťme se k té nenávisti proti Santovi. Myslím, že pokud je někdo opravdu silným věřícím, tak to chápu. Ježíšek je součástí křesťanství stejně jako jeho dospělá verze. To v žádném případě nehodlám zpochybňovat.

Já však věřící nejsem a myslím si, že celá tahle válka je blbost. Ježíšek nebo Santa, co na tom záleží? Ať si každý věří v toho, koho chce. Stejně je výsledek pokaždé stejný, nikdo vám dárky jen tak na saních nebo sobím spřežení nepřinese.

Osobně preferuji spíše Santu, protože jak už jsem vysvětlila v odstavcích nahoře, dává mi to mnohem větší smysl. Nehledě na to, že nemám ráda děti. Takže představa mimina jak rozdává dárky mi je docela dost proti srsti. Navíc Santa vypadá na čokoládových figurkách lépe. Ale on tam vlastně není vyobrazený Santa, že? Všude byste našli, že je to Mikuláš. V čemž podle mě není rozdíl.

Ale jak říkám, preferujte co chcete. Kromě za mě klidně Mrazíka nebo La Befanu. Nebo nějakou mezinárodní spolupráci těchto bytostí. Skutečně mi to je jedno. Ale to co mi není jedno jsou ty neustálé spory, které se kolem Vánoc všude objevují. Někdo by je měl zakázat. 

A teď jsem zvědavá, kolik lidí mě za tenhle článek odsoudí... 


1 komentář:

  1. Beriem, že sú rôzne názory, ale ja osobne Santu nejako extra rada nemám. Akože nemám nič proti a beriem, že je to súčasťou určitej kultúry a tak, ale tiež keď si človek predstaví že chodí komínom atď. všade sú nejaké nezrovnalosti :D Ja som veriaca, takže pre mňa sú Vianoce o Ježiškovi, ale je pravda, že je najlepšie, ak si každý vyberie sám a budeme tolerovať voľby ostatných :D Inak, dovolím si trošku svoj názor - Ježiško nejazdí na saniach, aspoň u nás teda nie :D Darovanie darčekov podľa mňa pochádza z toho, ako prišli pastieri a traja kráľi a dali Ježiskovi dary, preto si aj my teraz dávame dary :-) Aspoň ja to tak beriem :-)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za krásný komentář :)