Pages

FanfikceVysvětlovat co je to fanfikce je asi zbytečné, hlavně proto, že jste na blogu které se fanfikci věnuje, takže půjdeme rovnou k věci.

Psala jsem hodně FF na Harryho Pottera, ale poslední dobou je to FF jen na The Vampire Diaries a Teen Wolf. I když je toho málo a upřímně bych si sama mnohdy přála, abych psala lépe.

Mnohem radši ale FF čtu. Harry Potterem jsem pořád posedlá a tak jeho FF hltám po kilech, když se do toho pustím. Bohužel už ji skoro nikdo nepíše, aspoň ne v česku. Vím, že anglických povídek je plno a určitě jsou skvělé, ale moje znalost angličtiny… není beznadějná, ale nedokázala bych to přečíst. A pak samozřejmě FF na Upíří deníky, které je bohužel také míň, než bych si přála a na Teen Wolf už v podstatě žádná FF není. Občas si přečtu i jiné věci, ale hlavně je to tohle.

Fanfikce tak trochu hraničí s plagiátorstvím, ale ve skutečnosti to plagiátorství není. Nikdo si nechce přisvojit zásluhy za cizí dílo. Je to spíše něco jako uznání. Uznání autora, že vymyslel skvělý příběh a jelikož není, pokračování uděláme si ho sami.

A na tohle téma navazuje knižní vydání fanfikcí. Nikdo nevydá příběh, ve kterém by byly postavy někoho jiného. Každý rozumný člověk aspoň zamění pár písmen, aby se to tolik nepodobalo. A tak se už z právního hlediska nedá říct, že jde o plagiátorství, kniha je pouze inspirovaná jinou knihou.

Popravdě mi je úplně jedno, jestli něco, co bylo původně FF, vychází knižně nebo ne. To co mi vadí nejvíc, je, že většina těch knih je na nic a tím pádem berou místo mnohem talentovanějším spisovatelům nebo překladům mnohem lepších knih, zářným příkladem je série Fifty shades of Grey, která byla původně fanfikcí na Twilight a upřímně je ta série katastrofa.

0 komentářů:

Okomentovat

Děkuji za krásný komentář :)